sestdiena, 2011. gada 9. jūlijs

TRAUCĒJOŠIE UZSKATI

Ja jūs ticat, ka varat, jums ir taisnība. Un ja ticat tam, ka nevarat, arī tad jums ir taisnība. Aptuveni tā bija teicis savulaik H.Fords. Un arī viņam ir taisnība.:))

Uzskati ir pašrealizējošies pareģojumi. Uzskatu pamatfunkcija - stimulēt cilvēku nepārtraukti meklēt to (uzskatu) apstiprinājumu. Pārējās uzskatu funkcijas:
  • Uzskati funkcionē kā filtri. Tie nodrošina to, ka jūs pamanīsiet svarīgas (jums svarīgas) lietas un atraidīsiet to, kas nav svarīgs.
  • Uzskati nosaka jūsu reakciju.
  • Uzskati strukturē jūsu pārdzīvojumus un pasaka, ko darīt tālāk.
  • Uzskati aizpilda iztrūkumus zināšanās.
  • Uzskati piešķir jēgu jūsu dzīvei.
Kā atrast un izvilkt dienasgaismā savus neekoloģiskos uzskatus, kas no savas paslēptuves rausta mūs aiz striķīšiem kā marionetes un traucē dzīvot?

D.Leonarda un F.Lauta metode savu uzskatu noteikšanai.
Viņi iesaka, piemēram, pētot tematu "darbs", izdarīt sekojošo: "Izvēlēties brīdi, lai pārbaudītu savus priekšstatus par darbu kopumā un tieši par jūsu darbu. Pierakstiet 10 domas par darbu vispār un vēl 10 konkrēti par jūsu darbu. Atrodiet dažas minūtes, lai pārskatītu izveidoto sarakstu. Visticamāk, domas, kuras jūs pierakstījāt, atspoguļo jūsu pozīcijas šablonu attiecībā pret darbu vispār un pret jūsu darbu konkrēti. Ļoti iespējams, ka jūsu izveidotais saraksts satur dažas domas, kas neuztur jūsos gandarījuma un apmierinājuma sajūtu no darba. (..)"

F.Fanča metode uzskatu noteikšanai.
Autors uzskata, ka lai atrastu fiksēto ideju (autora termins uzskatam), vajag vienkārši uzdot pašam sev jautājumu: "Saskaņā ar kādiem noteikumiem vai principiem tu dzīvo attiecībā uz ...?". Pēc tam "ieāķēties" tajā, kas parādīsies un uzdot secīgi jautājumus:
Kāpēc?
Kā tas ir?
Tu vari to paskaidrot?
Kāds princips vai noteikums kalpo tam par pamatu?

A.Ellis atklāja, ka pavisam ir tikai trīs cilvēka iracionālās pārliecības jeb uzskati:
"Man ir pienākums sasniegt panākumus un saņemt atzinību no nozīmīgajiem citiem, bet ja nedaru to, kas man jādara, tad ar mani kaut kas nav kārtībā. Tas ir briesmīgi, un es esmu niecība."(No šīs pārliecības rodas depresija, trauksme, izmisums, šaubas par sevi, zema pašapziņa.)
"Jums - cilvēkiem, ar kuriem komunicēju, maniem vecākiem, manai ģimenei, maniem radiniekiem un kolēģiem - ir pienākums izturēties pret mani labi un būt taisnīgiem! Vienkārši briesmīgi, ka jūs to nedarāt - degt jums par to elles liesmās!" (No šejienes mūsu niknums, cietsirdība, slepkavības, genocīds.)
"Apstākļiem, kuros es dzīvoju,- apkārtējai videi, attiecībām sabiedrībā, politiskajiem apstākļiem - jābūt tādiem, lai es viegli, bez lielas piepūles dabūtu visu, kas man vajadzīgs. Vai tas nav šausmīgi, ka šie apstākļi ir smagi un apbēdina mani? Es to nevaru izturēt! Es nekādi nevaru būt laimīgs." (No šī izriet zems noturīgums pret frustrācijām.)

Tātad uzskatu triāde, kas burtiski grauj jūsu dzīvi un darbu un kas nekavējoties būtu jāpārveido, izskatās sekojoši:
  • man ir pienākums gūt panākumus;
  • jums ir pienākums izturēties pret mani labi;
  • dzīvei jābūt vieglai.
Metodes neekoloģisko uzskatu pārveidei tiks aprakstītas nākamajā ierakstā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru