sestdiena, 2025. gada 10. maijs

TUMŠĀ TRIĀDE UN POLITIKA: KAM MĒS DODAM VARU?

Izvēles tirānija. Kā psiholoģijas jēdziens. Pilsētā, kurā dzīvoju, no visiem reklāmas stabiem uz ielas manas gaitas vēro vienas un tās pašas sejas. Arī no garāmbraucošo pilsētas autobusu dibeniem manī noraugās šīs pašas sejas. Vīri, kuri raujas pie varas šajā pilsētā. Vēl viņi arī ir ieperinājušies mājās manā pastkastē. Partijas populistiskajā avīzē viss rakstīts it kā loģiski. Bet, kad pārbaudu internetā informāciju par šiem “gribu-būt pilsētas-vadonis”, tad izrādās, ka reklāmas izdevumos paustais ir nepatiesība. Tāpēc aizdomājos, kādi tad no psiholoģijas aspekta ir tie cilvēki, kuri raujas pie varas.

Jau pirms krietna laika psiholoģija ir izcēlusi trīs personības iezīmes, kas veido, tā dēvēto, tumšo triādi: narcisms, makiavellisms un psihopātija. Tās nav diagnozes, bet gan noturīgas psiholoģiskās iezīmes. Un tās biežāk, nekā varētu šķist, ir novērojamas cilvēkiem, kuri tiecas pēc varas pār citiem.

Narcisms: cilvēks pārliecināts par savu neatkārtojamo ekskluzivitāti, alkst uzmanības un apbrīnas.

Makiavellisms: raksturīga tieksme manipulēt ar citiem, cinisms un uzvedības stratēģija “mērķis attaisno līdzekļus”.

Psihopātija: cilvēkam nepiemīt empātija, viņš ir auksts un impulsīvs.

Psihologu novērojumi liecina, ka tieši cilvēki ar izteiktiem tumšās triādes faktoriem biežāk izvēlas politisko karjeru un vieglāk gūst panākumus. Kāpēc tā? Tāpēc ka viņiem drastiskus lēmumus pieņemt ir vienkāršāk, viņi prot patikt, nekautrējas vēlamo uzdot par reālo un bez svārstīšanās izmanto citus saviem mērķiem.

Svarīgi saprast, ka ne jau katrs politiķis ir “tumša personība”. Bet jo augstāka ir likme, jo lielāks kārdinājums izkropļot morāli uzvaras labad.

Aicinājums mums katram – apdomāt ne vien kādus cilvēkus mēs ievēlam, bet arī kādas īpašības līderos mēs veicinām un atbalstām.

📌Varbūt pienācis laiks prast atšķirt harizmu un tikumību?

Attēlu ģenerējis AI.